Mavi Marmara seferi 10 yaşında

Gazze'de yaşanan insani dramı dünyaya duyurmak için yola çıkan Mavi Marmara Gemisi'nin kutlu seferinin üzerinden 10 yıl geçti...


Mavi Marmara seferi 10 yaşında Dünya üzerinde insan haklarının ihlal edildiği bölgelerin başında Ortadoğu coğrafyası geliyor. Milyonlarca insanın en doğal hakkı olan yaşama hakkına kast edilmesinin yanı sıra yüz binlerce insan da haksız ve hukuksuz bir şekilde hapishanelerde özgürce yaşam hakkından mahrum ediliyor.

Tam bir açık hava hapishanesine dönüşmüş olan Gazze’deki abluka ve ambargoyu kırmak amacıyla uluslararası camiadan birçok vicdan sahibiyle Gazze Kara Konvoyu (Filistin’e Yola Çık) -Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu- Gazze Özgürlük Filosu gibi organizasyonlar düzenlendi. Bu coğrafyada yaşanan hukuksuzluk dünya kamuoyuna duyurulmaya çalışıldı.

Mavi Marmara Katliamı

Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla yola çıkan ve sadece yardım gönüllüleri ile insani yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara, Sfendoni, Challenger I, Eleftheri Mesogios, Gazze I ve Defne Y gemilerinden oluşan Gazze Özgürlük Filosu, 31.05.2010 günü İsrail askeri güçlerinin hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Sabaha karşı saat 05.30 civarında İsrail Zodyakları ateş ederek geminin etrafını sardı. Aynı zamanda geminin üzerine askeri bir helikopter alçaldı. İsrail askerleri helikopterden sarkıttıkları iple ateş ederek gemiye indi.

Bu saldırı esnasında ve devam eden süreçte 10 insani yardım gönüllüsü hayatını kaybetti, 56'sı ağır yaralandı.

Filo katılımcıları hiçbir yasal dayanak olmaksızın hapsedildi, yaralılara kelepçe takıldı, bazı yaralılar günlerce hücrelerde alıkonuldu ve kendilerine işkence ve kötü muamelede bulunuldu. Filo katılımcılarının tamamı kötü muameleye maruz bırakıldı, hapsedildi, şahsi eşyalarına el konuldu ve gemilere çeşitli maddi zararlar verilmek suretiyle birçok haksız fiil işlendi.

İsrail, uluslararası hukuka göre, 12 mil olması gereken deniz kara sahanlığını tatbikat yaptığı gerekçesiyle 68 mile çıkarmıştı. Ancak, bu sınırlara göre bile filo uluslararası sularda seyrediyordu. İsrail, saldırıdan sonra 10 şehit ve onlarca yaralının olduğu gemiyi Aşdod limanına çekti.

Bu hukuksuzluğun üzerinden 10 yıl geçti...